PTS Header

Alibaba Bekarlar Günü Nedir? Singles Day Ne Zaman?

Nurettin Varer Nurettin Varer 27 Nisan 2021

Alibaba Bekarlar Günü yani Singles Day, her yıl 1-11 Kasım tarihleri arasında yapılan alışveriş festivalidir. Çinli dev perakendeci Alibaba'nın e-ticaret platformlarında başlatılan alışveriş festivali, her yıl daha fazla rağbet görüyor. Çin’deki diğer e-ticaret platformları tarafından Bekarlar Günü’ne özel indirimler düzenlenmektedir. Bu sebeple 11 Kasım Dünya Bekarlar Günü, günümüzde alışveriş çılgınlığını temsil etmektedir. Peki, Alibaba Bekarlar Günü nedir? Singles Day ne zaman? İşte cevapları…

Alibaba Bekarlar Günü Nedir? Singles Day Ne Zaman?

Alibaba Bekarlar Günü Nedir?
Alibaba Bekarlar Günü, Çinli e-ticaret devi Alibaba Group tarafından düzenlenen ve indirimli alışveriş günleri olarak bilinen bir e-ticaret festivalidir. Bekarlar Günü’nün, 1990 yılında Sevgililer Günü’ne tepki olarak bekarlıklarını kutlamak isteyen bir grup öğrenci tarafından başlatıldığına inanılıyor. 11 Kasım yani 11.11 tarihi, bekarları temsil etmesi için seçildi. Çin'in e-ticaret devi Alibaba Group bünyesindeki Tmall platformu, 2009 yılında özel fiyatlar ve promosyonlar sunarak, Singles Day’de ekstra satışlar oluşturmaya çalıştı. Böylece Bekarlar Günü ile online alışveriş arasındaki ilk bağlantı kuruldu.

Alibaba tarafından 24 saatlik alışveriş etkinliği olarak popüler hale getirilen Bekarlar Günü satışları, “dünyanın en büyük 24 saatlik alışveriş satışı” olarak biliniyor. Alibaba’nın Tmall ve Taobao adlı e-ticaret platformlarının yanı sıra Çin'deki diğer e-ticaret platformları da Bekarlar Günü’nde indirim festivalleri başlattı. E-ticaret platformları Singles Day’de büyük kazanç sağlıyor.

Singles Day Ne Zaman?
Singles Day, her yıl 11 Kasım tarihinde kutlanmaktadır. Dünya Bekarlar Günü, e-ticaret platformları tarafından alışveriş festivaline dönüştürülmüştür. Alibaba Bekarlar Günü, 1-11 Kasım arasında 11 gün boyunca devam eden alışveriş festivalidir. 2021 yılında 1 Kasım Pazartesi - 11 Kasım Perşembe tarihleri arasında yapılacaktır.

Alibaba Bekarlar Günü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Singles Day, dünyanın birçok ülkesinde çok sayıda marka ve tüketicinin odaklandığı dünyanın en büyük e-ticaret şenliğidir.
  • 2020 yılındaki Singles Day festivalinde Çinli tüketici harcamaları 74,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.
  • Çin'deki Bekarlar Günü’deki online satışlar her yıl ABD’deki Siber Pazartesi (Cyber Monday) ve Kara Cuma (Black Friday) gibi 24 saatlik alışveriş kampanyalarını geride bırakmaktadır.
  • Alibaba Bekarlar Günü’nde lojistik operasyonlarda yaklaşık 1 milyar sipariş teslimatı yapılmaktadır.
  • Bekarlar Günü, Çin dışındaki ülkelerde de e-ticaret sitelerinin satışlarını artırmak için değerlendirilen indirimli alışveriş günü olmuştur.
  • Türkiye’deki online ve offline mağazalar da her yıl 11 Kasım’da farklı isimlerle indirim kampanyaları düzenlemektedir.
DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram