PTS Header

İspanya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

Nihat İpekçi Nihat İpekçi 15 Haziran 2021

İspanya, Türkiye ile ekonomik ilişkiler her geçen yıl gelişen Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden biridir. Avro bölgesinin dördüncü, Avrupa'nın beşinci büyük ekonomisi olan İspanya’ya e-ihracat yapmanın birçok avantajı var. Türk e-ihracatçılar için potansiyel barındıran İspanya’ya e-ihracat nasıl yapılır? İspanya’ya e-ihracat için neler gerekir? İspanyolların sınır ötesi e-ticaret alışverişlerinde en çok tercih ettikleri ürün kategorileri nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz.

İspanya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

İspanya’da E-ticaret

İspanya’da e-ticaret, diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında nispeten yavaş gelişmektedir. Barındırdığı potansiyel bakımından sınır ötesi e-ticaret satıcıları için cazip bir destinasyon olan İspanya, Güney Avrupa'nın önde gelen e-ticaret pazarlarından biridir. Ayrıca, Almanya, İngiltere ve Fransa'nın ardından Avrupa'daki en büyük dördüncü B2C e-ticaret pazarı olarak kabul edilir.

Yaklaşık 47 milyon nüfusu bulunan ülkede e-ticaret kullanıcılarının sayısı yaklaşık 30 milyondur. Bu rakamın 2025 yılında 37 milyona çıkması beklenmektedir. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında 13. sırada yer alan İspanya’daki online tüketicilerin yüzde 40’ı 2020 yılından Çin’deki online pazaryerlerinden alışveriş yapmıştır. Ülke, bu oran ile Avrupa ortalamasından yüzde 11 daha yüksek bir seviyededir. Bu sebeple Çinli e-ticaret devi AliExpress, 2019 yılında ilk fiziksel mağazası için pilot pazar olan İspanya’yı tercih etmiştir.

İspanya’da e-ticaret müşterilerinin çoğu 25-49 yaş aralığındadır. Ülkede kredi kartları ve PayPal, popüler ödeme yöntemleri olarak öne çıkmaktadır. Her 2 İspanyol’dan 1’i haftada en az bir kez internetten alışveriş yapmaktadır. İspanya’da yaklaşık yüzde 70’lik oran ile akıllı telefonlar, online alışverişte en popüler cihazlardır. Covid-19 pandemisi öncesine göre İspanyolların yaklaşık yüzde 80’i, 2020 yılında internetten daha fazla alışveriş yapmıştır.

İspanya'daki En İyi 10 E-Ticaret Sitesi

İspanya'daki en iyi e-ticaret siteleri arasında pazaryerleri, süpermarketler, elektronik mağazaları, ilanlar, spor ve moda mağazaları bulunuyor. Bu farklı kategorilere odaklanan e-ticaret siteleri, İspanyol online müşterilerin taleplerinin çeşitliliğini ortaya koyuyor. SimilarWeb verilerine göre en çok trafik alan İspanya'daki en iyi 10 e-ticaret sitesi şunlardır:

 • Amazon Spain
 • Milanuncios
 • El Corte Ingles
 • Ali Express
 • eBay Spain
 • Carrefour Spain
 • Media Markt Spain
 • PC Componentes
 • Decathlon Spain
 • Leroy Merlin

İspanya'da Popüler E-Ticaret Kategorileri

İspanyol online tüketiciler, ürün tercihleri ​​açısından diğer Avrupalı ​tüketicilere benzemektedir. İspanyollar, genellikle kıyafet, ayakkabı, ev elektroniği ve kitaplar için online alışveriş yapmaktadır. 2020 yılında pazarın en büyük segmenti, 5,245 milyon dolarlık pazar hacmine sahip moda kategorisi olmuştur. Buna ek olarak, İspanyollar internetten otomotiv aksesuarları, yiyecek ve içecekler satın almayı seviyor. E-ticaret satın alma miktarlar 100 ila 500 avro arasında değişiyor. Bu arada, İspanyol tüketiciler, bir satın alma yapmadan önce arkadaşlarından veya aile üyelerinden tavsiye alma eğilimindedir. Başka bir ifade ile İspanyollar için e-ticaret perakendecisinin itibarı ve derecelendirmeleri önemlidir.

İspanya ve Sınır Ötesi Ticaret

İspanya, hem yerel hem de sınır ötesi e-ticaret için büyük bir potansiyele sahip Avrupa pazarlarından biridir. Paypers'a göre, İspanya'da yabancı sitelerde yapılan işlem sayısı, e-ticaret işlemlerinin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Sınır ötesi satın almalarda; ev eşyaları, giyim ve ayakkabı popüler kategoriler olarak öne çıkıyor. İspanyol müşteriler genellikle İngiltere'den (*%14,2), Çin'den (%12,5), ABD'den (%10,3) ve Almanya'dan (%9,9) e-ticaret alışverişleri yapıyor (*Toplam sınır ötesi e-ticaret satın alımlarının yüzdesi). İspanyol e-ticaret satıcıları ise, genellikle İngiltere'ye (*%3,9), İtalya'ya (%3,5) ve Fransa'ya (%3,9) ürünü satışı yapıyor. (*İlgili ülkelerden yapılan sınır ötesi satışların yüzdesi).

İspanya’ya E-İhracat İle Ne Satılabilir?

Türkiye’den İspanya’ya e-ihracat, hem global pazaryerleri aracılığı ile hem de şirketlerin özel e-ticaret siteleri aracılığı ile yapılabilir. Bunun için hangi satış kanalının daha efektif ve kârlı olacağını iyi analiz etmek gerekir. Burada İspanyol tüketicilerin sınır ötesi e-ticaret alışveriş alışkanlıkları önemli bir kriterdir. Tüketicilerin hangi e-ticaret platformunda neler aradığı; hangi e-ticaret sitesinden neler satın aldığı; pazardaki rakiplerin hangi kategorilere odaklandığı gibi veriler, İspanya’ya e-ihracat için önemli rol oynayacaktır.

İspanya’da e-ticarette en çok satılan ürünler şunlardır;

 • Moda (%29)
 • Elektronik ve medya (%26)
 • Oyuncaklar, hobi&kendin yap (%18)
 • Gıda ve kişisel bakım (%15)
 • Mobilya, aletler (%11)

İspanyollar, genel olarak bir “tüketim toplumu” olarak adlandırılır. Fiyat, ana satın alma faktörlerinden biridir. Kolay ödeme, promosyon ve müşteri hizmetleri de önemli bir etkiye sahiptir. İspanya'da e-ticaret pazarı çok çeşitli olanaklara sahiptir. Ortalama olarak bir İspanya tüketicisi, e-ticaret için 460 avro harcıyor. Küreselleşme, bu ülkede ve e-ticaret piyasasında gözle görülür bir etkiye sahiptir. Bununla birlikte yerli ürünler de İspanyollar tarafından yaygın olarak tercih ediliyor. Önemini en çok kaybeden unsurlardan biri de markanın popülerliğidir. Gençler bu trendi yönlendiriyor; yeni ürünlere giderek daha sık ulaşıyorlar ve tanıdıkları markalara olan bağlılıkları eskisi kadar kalıcı olmuyor.

İspanya’ya E-İhracat İçin Gerekli Evraklar

İspanya’ya e-ihracat için tercih edilecek online pazaryerleri farklı evraklar talep edebilmektedir. İstenen belgelerdeki bilgilerin birbirleri ile örtüşmesi önemlidir. Genel olarak İspanya’ya e-ihracat için gerekli evraklardan en önemlileri şunlardır:

 • İşletme faaliyet belgesi
 • Marka tescil belgesi
 • Vergi levhası
 • Sicil gazetesi
 • İmza sirküleri
 • Pay defteri
 • Kart ve hesap cüzdanı bilgileri
 • Şirkette birincil pay sahiplerinin kimlik ve pasaport fotokopileri
 • İkametgah belgeleri

İspanya’ya E-İhracatta Gümrük ve Kargo Süreci

İspanya’ya e-ihracat hedefleri için mikro ihracat mantıklı bir seçenektir. E-ihracat, mikro ihracat, e-ticaret ve müşteri eksenin bulunan bir ihracat modelidir. Mikro ihracat ise, geleneksel ihracattan farklı olarak online kanalların kullanıldığı Türkiye’ye özgü bir ihracat türüdür. Yurt dışına ağırlığı 300 kilogramı ve değeri 1500 avroyu geçmeyen ürünler, mikro ihracat kapsamında İspanya’ya satılabilir.

PTS gibi Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) düzenlemeye yetkili ekspres kargo şirketleri aracılığı ile İspanya’ya mikro ihracat yapılabilir. Mikro ihracat kapsamında belirtilen sınırlar içindeki ürünler için gümrük beyannamesi ve gümrük vergisi talep edilmemektedir. E-ihracata devlet teşvikleri kapsamında e-ihracat faturaları KDV tutarı olmadan hazırlanabilir. Yani yüzde sıfır KDV ile 150 avroya kadar vergiden muafiyet sağlanabilir. Ayrıca, yüzde KDV iadesi de alınabilmektedir.

Daha detaylı bilgi için “Mikro İhracat Nedir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz!

DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram