PTS Header

İtalya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

Nihat İpekçi Nihat İpekçi 23 Haziran 2021

Avrupa'nın gelişen e-ticaret pazarlarından biri olan İtalya, Türkiye’deki e-ihracat ekosistemi için birçok fırsat barındırıyor. İtalya'nın online perakende sektörü, Avrupa’daki diğer ülkelere göre nispeten daha geridedir; ancak sektörün sunabileceği birçok avantaj var. Türkiye’deki e-ticaret şirketleri için fırsatlarla dolu bir pazar olan İtalya’ya e-ihracat nasıl yapılır? İtalya e-ticaret pazarında hangi avantajlar vardır? İşte cevapları…

İtalya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

İtalya’ya E-ihracat Nasıl Yapılır?

İtalya, dünyanın sekizinci, Avrupa’nın ise üçüncü büyük ekonomisidir. Ülke, Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen ülkelerin başında geliyor. Birçok ülke gibi ekonomik olarak pandemiden olumsuz etkilenen ülkede e-ticaret, en popüler sektör haline geldi. Pandemi sebebiyle evlerinde kalan İtalyanlar, e-ticaret satışlarının beklenenin çok üstünden artmasına neden oldu. Bu süreçte İtalyanların alışveriş alışkanlıkları online ortama yöneldi.

Statista verilerine göre, İtalya’da e-ticaret, 2015 ila 2019 yılları arasında ortalama olarak yüzde 10 ila 19 arasında bir büyüme kaydetti. İtalya’da e-ticaret satışları, 2019 yılında 17 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülkede e-ticaret hacmi, yıllık ortalama yüzde 11 oranında büyüyor. Nüfusu 61 milyon olan İtalya’da e-ticaret penetrasyonu yüzde 5’tir. Ülkedeki en büyük 5 online mağazanın e-ticaret satışları, İtalya’nın toplam e-ticaret satışlarının yüzde 26’sını oluşturuyor.

İtalya’da e-ticaret gelirleri 2019 yılında 16,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, 2020 yılında 20,6 milyar dolara yükseldi. Ülkede 2021 yılında 23 milyar dolar e-ticaret geliri beklenirken, bu rakamın 2024 yılında yaklaşık 28 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İtalya’da Popüler E-ticaret Ürün Kategorileri

İtalyan e-ticaret tüketicileri, birçok ülkede olduğu gibi moda kategorisine rağbet gösteriyor. Statista’nın 2020 verilerine göre İtalya’da online alışveriş yapanların ilk üç ilgi alanı giyim, ayakkabı ve tüketici elektroniği olarak sıralanıyor.

Amazon.it
Zalando.it
Apple.com
Shein.com
Esselungaacasa.it
Privalia.com
Mediaworld.it
Unieuro.it
Yoox.com
Eprice.it

İtalya’da en popüler e-ticaret kategorileri şunlardır;

  • Giyim
  • Ayakkabı
  • Tüketici elektroniği
  • Yiyecek ve içecekler
  • Kitaplar, filmler, müzik ve oyunlar
  • Seyahat
  • Ev aletleri
  • Kozmetik ve vücut bakımı
  • Deterjanlar ve temizlik ürünleri
  • Çantalar ve aksesuarlar

İtalya’da Sınır Ötesi E-Ticaret

İtalya’da e-ticaret pazarının aktörleri, her geçen yıl yatırımlarını artırıyor. Hem yurt içi hem sınır ötesi e-ticaret rakamları, ülkedeki potansiyeli ortaya koyuyor. İtalya’da sınır ötesi e-ticaret alışverişi yapanların oranı yaklaşık yüzde 40’dır. Bu rakam, birçok ülkenin sınır ötesi e-ticaret ortalamasından yüksektir. Bu sebeple İtalya’ya e-ihracat yapmak isteyen Türk e-ticaret firmaları için büyük fırsatlar bulunmaktadır.

İtalyan tüketicileri sınır ötesi online alışverişte yaygın olarak Çin’deki pazaryerlerini tercih ediyor. Türkiye, jeopolitik konumu ve lojistik kolaylıklar sebebiyle Çin’e göre daha avantajlı bir konumdadır. Türkiye’de yurt içi kargo göndermek ile İtalya’ya kargo göndermek arsında pek bir fark bulunmuyor. PTS gibi yurt dışı hızlı teslimat yapan ekspres kargo firmaları sayesinde Türkiye’den İtalya’ya e-ihracat ya da mikro ihracat daha kolay hale gelmiştir. E-ihracatçılar, pandemi sonrası normalleşme döneminde bu fırsatı iyi değerlendirmelidir.

İtalya’da Online Pazaryerlerinde Satış

İtalya’ya e-ihracat yapmak için öncelikle hedef kitledeki popüler ürün kategorilerine odaklanmak gerekir. Öncelikle kullanıcı yoğunluğu olan online pazaryerlerinde mağaza açmak mantıklı bir seçim olacaktır. Pazaryerlerinde ürünleri öne çıkarmak için temel dijital pazarlama araçlarını kullanmak önemlidir. Ayrıca, İtalyanların diline, kültürüne ve alışveriş tercihlerine uygun olarak ürün fotoğraflama, ürün açıklamaları ve arama motoru çalışmaları yapmak gerekir.

Statista verilerine göre, İtalya’da en büyük 10 e-ticaret mağazası şunlardır:

İtalya’ya E-İhracatta Gümrük ve Kargo Süreçleri

E-ihracatta en önemli konularında başında gümrük, kargo ve teslimat süreçleri gelir. Bu aynı zamanda e-ticaretin de ana konusudur. Hızlı ve güvenli teslimat, e-ihracat yapan firmaların öncelikleri arasında yer almalıdır. İtalyan online müşteriler, kargo işlemlerinde en fazla teslimat zamanını seçmeye önem veriyor. Hızlı teslimat ve teslimat yeri seçebilme özellikleri de İtalyan tüketicilerin talepleri arasında yer alıyor. Bu sebeple İtalya’ya e-ihracat yapmak isteyen firmaların bu kriterlere dikkat etmesi gerekiyor. İtalya’ya kargo ücretler, 10 ila 15 avro arasında değişmektedir. Bu kargo ücreti, İtalyanlar için makul bir fiyattır.

İtalya’ya mikro ihracat da oldukça kolay hale gelmiştir. PTS gibi Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) düzenlemeye yetkili kargo şirketleri aracılığı ile İtalya’ya mikro ihracat yapılabilir. Bunun için gönderi ağırlığının 300 kilogram ve değerinin 15000 avro sınırları içinde olması gerekir. Bu çerçevede gönderilerden yüzde 18 KDV iadesi alınabilmektedir. ETGB ile gümrük masraflarından da kurtulmak mümkündür. PTS, İtalya’ya e-ihracat ve mikro ihracat gönderileri için esnek, ekonomik ve hızlı teslimat çözümleri sunmaktadır.

DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram