PTS Header

E-İhracatta Kargo Politikaları Nasıl Oluşturulur? En Uygun Kargo Nasıl Gönderirim?

E-ihracatta kargolama süreci oldukça önemlidir ve teknik olarak bilinmesi gereken bazı ayrıntılar mevcuttur. Özellikle uluslararası ticaretin artış göstermesi ve çevrimiçi alışveriş seçeneğinin ön plana çıkmasıyla farklı bir ticaret ağı oluşmuştur. Mekândan ve zamandan bağımsız alışveriş deneyimi sunulan e-ticarette hizmet ve ürünlerin uluslararası kargolama aracılığı ile gönderimi mümkündür. E-ihracatta kargolama yapılırken süre ve fiyatlandırma en önemli kriterler arasında yer alır.

E-İhracatta Kargo Politikaları Nasıl Oluşturulur? En Uygun Kargo Nasıl Gönderirim?

Uluslararası Kargo Süreci

Uluslararası kargolama; tüm dünya çapında karayolu, deniz ve hava yolu taşımacılığı aracılığıyla ürünlerin talep edilen noktaya lojistik ve teslimatıdır. Özellikle ve ihracatla ilgilenen satıcıların Türkiye'den yurtdışına ürün gönderimi konusunda bilinmesi gereken unsurların başında yurt dışındaki kargo ücret politikaları ve teslimat süresi gelir.


Dolayısıyla uluslararası kargo gönderimi söz konusu olduğunda her firma, gönderi türü ve ülke farklılık gösterir. Ayrıca ülkelerde uygulanan yasal prosedürler de fiyatlandırma ve teslimat süresi konusunda belirleyicidir. En ucuz yurtdışı kargo fiyatları incelenirken güvenli gönderim sağlayan uluslararası firmalar değerlendirilmeli ve karşılaştırma yapılmalıdır.


Yurt Dışına Ürün Gönderimi

E-ihracat alanında hizmet veren ve Türkiye’den dünyanın diğer bölgelerine ürün göndermeyi amaçlayan çok sayıda e-ticaret firması bulunmaktadır. Aynı şekilde e-ticaret firmalarının ürün gönderimi konusunda hizmet veren kargo firması aşağıda mevcuttur.


Yurt dışında ürün teslimi gerçekleştirebilmek için kargo şirketleri tarafından geliştirilen özel çözümlere göz atmak ve imkanları değerlendirmek faydalı olacaktır. Ülkemizde çok sayıda kargo firmasının yurtdışı kargo hizmeti verdiği ifade edilebilir.


E-İhracat Kargo Anlaşması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

E-ihracatta kargolama; e-ticaret sahasında hizmet veren bir firmanın en çok dikkat etmesi gereken noktaların başında gelir. Bir ürünün mükemmel tasarlanması kadar sorunsuz teslimatı da önemlidir. Dolayısıyla güvenilir kargo firmaları ile anlaşma yapmak ve sorunsuz bir teslimat süreci gerçekleştirmek için araştırma yapmak önemlidir.


Ayrıca firma maliyetlerini doğru seviyelerde tutmak amacıyla fiyatlandırmaları değerlendirmek gerekir. Pek çok yurt dışı kargo firmasının; e-ticaret alanında anlaşma yaptığı şirketlere düşük maliyetle hizmet verdiği ve uygun fiyatlar sunduğu bilinmektedir. Karlı ve doğru bir kargo anlaşması yapmak çok önemli olmakla birlikte anlaşmaya varmadan önce tüm kriterleri değerlendirmek önem arz eder.


Örnek olarak e-ticaret kargo anlaşması nasıl yapılır konusunda inceleme yapılırken; göndereceğiniz ürün özelliklerine göre kargo firması ile anlaşmak uygun olacaktır. Hassas ve kırılacak bir ürün kargolaması farklı bir teslimat süreci içermekle birlikte çiçek, giysi ya da kitap gibi her bir ürünün kargolama süreçleri de birbirinden ayrı olacaktır.


Kargo Anlaşması Süreci

Kargo anlaşmasına ihtiyaç duyulmasının temel sebebi kargo firmalarının e-ticaret sitelerine sunduğu olanaklardır. Özellikle aylık belli bir hacme sahip olan firmalar her ürün gönderimi için belirli bir ücret öder ve anlaşma sağlandığı takdirde bu ücretin daha düşük olması söz konusu olur.


Aylık kargo masraflarını düşürmek ve maliyetleri de olumlu etkiler görmek için başarılı bir kargo anlaşması önemlidir. Yoğun satış hacmi bulunan firmaların sürümden kazandırma özelliği nedeniyle kargo firmalarının ciddi kampanyaları bulunur.


Yurtdışı kargo hesaplama bu konuda incelenebilecek bir başka uygulamadır. Ülkemizde hizmet veren neredeyse tüm yurt dışı kargo firmaları için örnek bir fiyat bilgisi almak mümkündür. İnternette yurt dışı kargo hesaplama uygulamasına dair örnekler bulmak ve karşılaştırma yapmak olanaklıdır. E-ihracatta kargolama yapılırken bilinmesi gereken temel bazı kriterler şu şekildedir:


• Taahhütsüz anlaşma seçeneği: Kargo anlaşması dahilinde taahhütsüz seçeneğinin bulunması açısından bir avantaj konumundadır. Bu sayede herhangi bir memnuniyetsizlik ya da farklı bir durumda istenildiği zaman anlaşmayı sonlandırma imkanı oluşur. Aylık belirli bir satış kotasında satış yapma zorunluluğu da ortadan kalkar.
• Kargo ücreti: Gönderi ücretleri 'desi’ başı hesaplanır ve farklı desiler için sabit bir oran ödeme imkanı oluşturan anlaşmalar mevcuttur. Genellikle aylık yapılacak gönderi sayısı ile bağlantılı olarak anlaşma yapılır ve ne kadar fazla gönderin olursa ürün başına ödenen ücret o denli azalır.
• Kargo şirketi ve ofis mesafesi: Yurtdışına kargo nasıl gönderilir sorusu yanıtlanırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de mevcut şirketin ofisi ve kargo şubesi arasındaki mesafedir. Bu durum genellikle görülen kaçırılan ama önemli olan bloktadır. Çünkü kargolama sürecinde en önemli unsurlardan birisi şüphesiz ki zamanlama faktörüdür.
Siparişlerin hızlı bir şekilde kargo firmasına ve ardından müşteriye ulaşması gerekir. Bu sebeple çalışılacak kargo firmasının mümkün olduğu kadar yakın teslim sağlayacak bir mesafede olması tercih edilmelidir.
• Teslim alındığına dair belge: Kargo alanında kullanılan bu belge ürünün Kargo görevlisi tarafından alındığını ve işlemin başlatıldığını gösterir bir evraktır. Bu belgenin satıcıda bulunmaması durumunda herhangi bir olumsuzluk durumunda kanıt olmayacağı için sorun yaşanabilir nokta Dolayısıyla ihracatta kargolama sürecinde önemli noktalardan birisi olarak öne çıkar.


Yukarıdaki bilgilere ek olarak ürünlerin kargo firması tarafından teslim alındığı saat aralığı ve firmanın çalışma günleri göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı şekilde mevcut ürünün kargo firması tarafından alıcıya teslim edildiği süre de önemlidir.


Sizler de en uygun kargo gönderimi için belirtilen yöntemleri kullanabilir, kargo gönderimini profesyonel bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram