PTS Header

Hassas ve Kırılgan Ürünler Nasıl Kargolanır?

Hassas ürün paketleme genel olarak firmaların dikkat ettiği bir konu olsa da dijitalleşen dünyada bireysel satıcıların da bu konuya büyük bir özen gösterdiği bilinmektedir. Cam ve seramik gibi malzemelerden yapılan ürünlerin yanı sıra gelin tacı, kurumuş çiçek gibi bozulma, deforme olma riski bulunan ürünler hassas ürünler içerisinde bulunduğundan hassas ürün paketleme, özellikle kırılabilir ürünlerin satışını yapan firmaların cevabını merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Hassas ve kırılgan ürünlerin paketlemesi sırasında gösterilen özen, ürünün sorunsuz bir şekilde müşteriye teslim edilmesini sağlar. Bu nedenle bu tür ürünlerin nasıl ve ne şekilde paketleneceği önemli bir konudur. Ambalaj kullanımı, paketleme bantları, “kırılabilir” ibaresi gibi birçok husus; hassas paketlerin en iyi şekilde ambalajlanmasını sağlayacaktır. Peki, ürünlerin kargoda kırılmaması için yapılması gerekenler nelerdir?

Hassas ve Kırılgan Ürünler Nasıl Kargolanır?

Hassas Ürün Paketleme Nedir?

Hassas ürün paketleme, ürünlerin kargo sürecinde dış darbelerden etkilenmemesi için özel bir ambalajlama sistemiyle ürünlerin paketlenmesi olarak tanımlanabilir. Hassas ürünler kategorisinde bulunan ürünlerin sayısı bir hayli fazladır. Kategoriye dahil olan ürünlerden bazılarını şu şekilde sıralamak olanaklıdır:


• Üç boyutlu ve kâğıttan yapılmış eserler
• Cam ve seramikten üretilen ürünler
• Antika eşyalar
• Kurumuş çiçekler
• Gelin taçları


Bu ve bunun gibi eşyaların her biri hassas ve kırılabilir ürünler içerisinde yer alır. Her ne kadar cam ve seramik gibi kırılması kolay malzemelerden yapılan ürünler hassas ürünler olarak nitelendirilse de yukarıdaki gibi sıralanabilen kurumuş çiçek, antika eşya gibi ürünlerin de bu kategoriye dahil olduğunu söyleyebiliriz.


Hassas ve Kırılgan Ürünlerin Kargolanma Süreci

Hassas ürün paketleme sürecine dahil olan birçok adım bulunmaktadır. Bu adımları aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:


1. İlgili kargo firmasının hassas ürün kabul edip etmediğini öğrenin.
2. Sert ve hafif ambalajları kullanarak ürünlerin dış darbelerden korunmasını sağlayın.
3. Ambalaj içerisinde dolgu malzemesi kullanarak ürünlerin paket içerisinde sağlam kalmasını sağlayın.
4. Ambalaj üzerine “Kırılabilir” ibaresi yazarak kargo çalışanlarının ilgili kargoya hassas davranmasını sağlayın.


Yukarıdaki gibi sıralanabilen her adım, hassas ürünlerin teslimat süreci içerisinde herhangi bir darbeden etkilenmesini engeller.


Sert ve Hafif Bir Ambalaj Kullanımı

Ambalaj kullanımı oldukça önemlidir. Ürünlerin kargoda kırılmaması için sert ve hafif bir ambalaj kullanılması gerekir. Fakat bundan önce, ilgili kargo firmasının hassas ürünleri kabul edip etmediğini öğrenmeniz yerinde olacaktır. Bazı kargo firmaları, çok hassas ürünleri kabul etmedikleri için hangi ürünlerin kargolanabileceğini öğrenmek önemlidir.


Bu aşamadan sonra sıra, sert ve hafif ambalajların seçilmesine gelmektedir. Sert ambalajlar, içerisinde yer alan ürünlerin olası dış darbelere karşı etkili bir şekilde korunmasını sağlar. Bunun yanı sıra paketin hafif olması daha kolay taşınması adına önemlidir. Kargo maliyetlerinin en aza indirilmesini de sağlayan bu tür paketler, hassas ürün paketleme noktasında önemli bir yere sahiptir.


Ambalaj İçerisinde Dolgu Malzemesi Kullanımı

Bir diğer aşama, ambalaj içerisinde dolgu malzeme kullanımıdır. Her ne kadar sert ve hafif ambalajlar ürünlerin efektif şekilde taşınmasını sağlasa da olası sert darbelere karşı ambalaj içerisindeki ürünün korunması adına ek önlemler alınması gerekebilir. Ürünlerin kargoda kırılmaması için önemli bir yere sahip olan dolgu malzemesi kullanımı, özellikle cam ürünlerin sorunsuz şekilde teslimini mümkün kılar.

Ürünün kutu içerisinde hareket etmesini ve zarar görmesini engelleyen dolgu malzemeleri, farklı boyut ve şekillerde olabilir. Örneğin hava kabarcıklı ambalaj malzemeleri ile sarılan ürünler, kutu içerisinde hareket etse bile herhangi bir zarar görmez.


Ambalaj Üzerinde “Kırılabilir” İbaresi Yazımı

Sağlam kargo paketlemenin önemli adımlarından birinin de kargo çalışanlarının hassas ürünleri tanıyabilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle ilgili paketlerin üzerine “Kırılabilir” ibaresi yazılabilir. Bunun yanı sıra “Kırılabilir Eşya” ibaresinin de yazılabildiği bilinmektedir. Bu sayede kargo şirketi ve çalışanı, ilgili ürün içerisinde kırılabilir bir ürünün bulunduğunu bilir. Bu sayede ürüne daha özenli yaklaşır ve ürünün sorunsuz bir şekilde teslimatını mümkün kılar.


Hava Kanallı Ambalaj Yöntemi

Kırılma riski yüksek olan kargoların her hangi bir hasar yaşamadan kargo sürecini tamamlaması için tercih edilecek yöntemlerden biri de hava kanallı ambalajdır. Peki, hava kanallı ambalaj nedir?


Hava kanallı ambalaj, akıllı telefon, kavanoz, notebook gibi kırılma riski bulunan pek çok ürünün korunmasını sağlayan bir paketleme yöntemidir. Sağlam kargo paketleme içerisinde yer alan hava kanallı ambalaj, hassas ve kırılgan pek çok ürün için en güvenilir kargolama yöntemi olduğu söylenebilir. Bu yöntem sayesinde kırılabilme riski bulunan ürünleri çok daha kolay ve zahmetsiz bir şekilde taşınır.

E-ticaretin yaygınlaştığı bir dönemde artık elektronik ürünler de büyük çoğunlukla internet üzerinden satın alınmaktadır. Bu nedenle gerek elektronik ürünler gerekse kırılma riski bulunan ürünlerin paketlemesi sırasında büyük bir özen gösterilmesi çok önemlidir. Taşıma sırasında ürünlerin kırılması ya da hasar görmesinin engellenmesi, kargo maliyetinin de azalmasını sağlayacaktır.

Hayatımızda önemli bir yere sahip olan kargoların her hangi bir riske maruz kalmaması için yukarıda saydığımız yöntemlerden birini kullanarak riski en aza indirebilir ve kargo sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram