PTS Header

Etsy'de Satışları Artırmanın En Etkili 7 Yolu

Nurettin Varer Nurettin Varer 07 Temmuz 2021

Etsy, e-ticaret dünyasına 2005 yılında katıldı. Tığ işi battaniyelerden tablolara, ahşap işlerinden otantik el yapımı ürünlere kadar küçük ölçekli zanaatkârlara satış alanı açan Etsy, her yıl artan bir ivme ile e-ticaret başarısı sergiliyor. Etsy’de satışları artırmak için satıcıların bazı kurallara dikkat etmesi ve bazı temel gereksinimleri yerine getirmesi gerekiyor. Etsy’de satışı kolaylaştıracak, potansiyel müşterileri gerçek müşteriye dönüştürecek ve daha fazla para kazandıracak, test edilmiş ve güvenilir pazarlama stratejilerine odaklanmak gerekiyor. İşte Etsy'de satışları artırmanın en etkili 7 yolu…

Etsy'de Satışları Artırmanın En Etkili 7 Yolu

Etsy’de Satışları Artırmak

Etsy’de satış için herhangi bir satıcının yapması gereken en önemli şeylerden biri, ürün listelerinin görüntülenmesini sağlamak ve olumlu yorumları artırmaktır. Bu dolaylı olarak daha fazla görüntüleme ve daha fazla satış anlamına gelir. Daha fazla alıcının listelere bakmasını sağlamak için listeleri, istatistikleri ve diğer kaynakları kullanmaya ilişkin ipuçlarını öğrenmek önemlidir. Zamandan ve emekten tasarruf etmek için öncelikle ürünlerin görüntülenmesini artırmaya odaklanmak gerekir.

Etsy’de onlarca ürün listelenebilir; hiç sipariş almayan bir listenin pek bir önemi yoktur. Etsy'de satış yapmanın en iyi yollarını öğrenerek, potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürmek mümkün olabilir. Peki nasıl? İşte cevapları…

  1. Markalaşma

Etsy’de satışları artırmanın en etkili yollarından biri, marka bilinci ve bağlılığı oluşturmaktır. Daha fazla dikkat çekmek için ürünlerin etrafında bir marka oluşturmak gerekir. Etsy’de mevcut banner ve görsel alanlarını kullanarak, marka için alıcıların zihninde yer edinmek mümkün olabilir. Ürünlerin filigran fotoğrafları ile müşterilerin zihninde ürün ve marka ile ilgili bir algı oluşturulabilir. Ayrıca, ürünler için bir etiket kullanmak, marka bilinci oluşturma ve pazarlama hedefleri için önemlidir.


  1. Ürün sınıflandırma

Etsy’de satışları artırmanın en iyi yolu, ürünlerin daha kolay bulunmasını sağlamaktır. Ürünleri listelerken çok açıklayıcı olmak gerekir; ancak bu noktada doğrudan konuya odaklanmak önemlidir. Belirli kelimeler kullanarak, öğeyi ne için yapıldığına veya ne için kullanıldığına göre değil, ne olduğuna göre tanımlayın. Örneğin; ürün vintage bir tablo ise, tabloya uygun bir kategoride sınıflandırın. Bu şekilde aramalarda kolaylıkla çıkacaktır. Kategorileri düzenlemek ve müşterilerin mağazada kolayca gezinmesine sağlamak için “Mağaza Bölümleri”  alanı kullanılabilir.

  1. Sosyal medya varlığı

Sosyal medya, marka bilinirliği için önemli mecralar haline geldi. Bu sebeple markanın sosyal medya varlığı büyük önem arz ediyor. Etsy mağazasındaki ürün ya da ürünlere dikkat çekmek için sosyal medya hesaplarından yararlanmak gerekir. Özellikle niş ürünler için sosyal medya mecralarını verimli kullanmak önemlidir. Böylece bu kanallardaki potansiyel müşterilerin Etsy mağazasından satın alma olasılıkları artacaktır.

  1. Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu yani SEO, Google ve Etsy arama botlarının mağazayı ve ürünleri görünür kılması için en önemli faktörlerin başında gelir. Görünürlüğü artırmanın en hızlı ve en kolay bir yolu, SEO’dur. Etsy mağazasındaki ürün adına ve ürün açıklamalarına, en çok aranan anahtar kelimeler eklemektir. Müşterilerin, sunulan ürün veya hizmeti ararken kullanacakları kelimeleri ve kelime öbeklerini bulmak için SEO araçları kullanılabilir. Bu kelimeler; Etsy profiline, ürün adına ve ürün açıklamasına eklenmelidir.

  1. E-posta pazarlaması

Günümüzde herkes bir şeylerle meşgul ve insanların zamanı çok kısıtlı. Müşterilerin Etsy’deki mağazanızı hatırlamasını ve aramasını beklemek yerine onlara bir e-posta bülteni ile ulaşın. Böylece mağazanızı tekrar hatırlatmış olacaksınız. Siparişlerden gelen verilerden elde ettiğiniz e-posta adreslerine e-posta bülteni gönderin! Mağazayı tanıyan ve destekleyen hedef kitlenize göndereceğiniz etkili bültenlerle yeni ürünlerin tanıtmanı yapabilir; mevcut ürünleri de hatırlatabilirsiniz. E-posta bültenlerinde; nasıl yapılır kılavuzları, tatil rehberleri, kolay DIY ipuçları, satışlar ve promosyonlar olabilir.

  1. Dijital reklamlar

Dijital reklamlar, dijital mağazalara trafik çekmek için önemli bir noktadadır. Özellikle Etsy reklamcılığını iyi değerlendirmek gerekir. Sosyal medya reklamları ile de binlerce kullanıcıya ulaşılabilir. Dijital reklamların Tıklama Başına Maliyetleri vardır. Bu maliyetler, hedef kitleye ulaşmak için katlanılabilecek maliyetlerdir. Reklamların etkili olup olmadığı, reklamcılık seçeneklerini seçerken doğru faktörleri seçmekle bağlantılıdır. Bu sebeple hedef kitlenin online olduğu zamana, yaş aralığına, ilgi alanlarına, bölgeye ve dile göre faktörler değerlendirilmelidir.

  1. Ürün fotoğrafları

Etsy’de satışları artırmak için en önemli faktörlerin arasında ürün fotoğrafları da vardır. Bu nedenle ürün görsellerinin öne çıkması önemlidir. İyi bir fotoğraf makinesi ile doğru ışıklandırmalarla çekilmiş ürün fotoğrafları, müşterinin ürünü her açıdan görebilmesini sağlayacak ve alışveriş kararını olumlu etkileyecektir. Bunun için ürün fotoğraflama uzmanlarından destek alınabilir. Ürün fotoğraflarını daha da etkili yapmak için fotoğraf düzenleme programları kullanılabilir.

Sonuç olarak;

Başarılı Etsy satıcıları, güzel ürünler üretmenin, küratörlüğünü yapmanın ve bunları Etsy vitrinine eklemenin yeterli olmadığını bilir. Küresel e-ticaret platformunda 4,5 milyondan fazla aktif satıcı yer alıyor. Bu kadar yoğun bir rekabetin olduğu Etsy’de işletme sahiplerinin online pazarda öne çıkmak için ekstra çaba sarf etmesi gerekiyor. Online alışveriş yapanların dikkatini çekmek, potansiyel müşterilere ürünleri anlatmak ve nihayet alışveriş yapmalarını sağlamak kolay değil! Bu sebeple Etsy’de satışları artırmanın en etkili yollarını değerlendirmekte fayda var!

DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram