PTS Header

Brexit E-İhracatı Nasıl Etkileyecek?

Brexit, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasını ifade eden 4,5 yıllık bir süreçtir. Avrupa’nın e-ticarette mutlak lideri olan İngiltere’nin AB’den ayrılması, e-ihracat prosedürlerini de etkiledi. Gümrük ve vergi mevzuatlarındaki değişiklikler sebebiyle İngiltere pazarına odaklanan e-ihracat firmaları, bazı olumsuzluklarla karşılaşabiliyor. Peki, Brexit e-ihracat süreçlerini nasıl etkileyecek?

Brexit E-İhracatı Nasıl Etkileyecek?

Brexit Nedir?
Brexit, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasını ifade eden bir kısaltmadır. “İngiltere” ve “çıkış” kelimelerinden türetilmiştir. 23 Haziran 2016 tarihindeki Brexit referandumunun ardından 29 Mart 2017 tarihinde süreç başladı. Geçiş dönemi 31 Aralık 2020 tarihinde sona erdi ve İngiltere 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle AB’den resmen ayrıldı. Bu karar sonrası İngiltere, ticari anlamda AB üyesi olmayan ülkelerle aynı statüye geçti. İngiltere’nin AB normlarından çıkması bazı belirsizliklere yol açtı. Bu sebeple Türkiye’den İngiltere’ye e-ihracat yapan firmalar da sürecin artılarına ve eksilerine odaklandı.

Brexit’in E-İhracata Etkisi
Brexit sonrası İngiltere’de ticari dengeler de değişti. Özellikle ithalat ve ihracat yapan şirketler, Brexit’in ticari faaliyetlerine etkisine odaklandı. Türkiye’den İngiltere’ye e-ihracat yapan firmalar da Brexit prosedürlerine alışmaya çalışıyor. İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı sonra ithalat ve ihracatta vergi prosedürlerinde bazı ek belgeler talep ediliyor. E-ihracatta ise gümrük işlemlerinde bazı sorunlara işaret ediliyor. Ayrıca, vergi mevzuatındaki değişiklikler sebebiyle e-ihracat vergilerinde artışlara dikkat çekiliyor.

Brexit’in gümrük süreçlerini uzatmasının yanında orta vadede geç teslimat ve vergi artışları gibi etkileri olabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte İngiliz müşteriler, AB ülkelerinin ürünleri için ek vergi ödemek zorunda kalıyor. Bu sebeple İngiliz müşterilerin Türkiye gibi vergi avantajı bulunan ülkelere yönelmesi, İngiltere’ye e-ihracat yapan Türk firmalar için iyi bir fırsat olarak görülüyor.

Brexit prosedürleri, şirketleri Almanya ve Hollanda gibi pazarlara yönlendiriyor. Öte yandan, AB sertifikalı pazaryerleri İngiltere’de artık geçerli değil. Bu sebeple yerel ve global müşterilerin uzun vadede İngiliz mallarına güvenlerini kaybetmesi olası görülüyor. İngiliz tüketiciler de odaklarını Türkiye olmak üzere Doğu ve Uzak Doğu ülkelerine yönlendiriyor.

AB ve İngiltere Gümrük Mevzuatındaki Değişiklikler
Brexit süreci, Türkiye’den Birleşik Krallık’a e-ihracatta bazı teknik mevzuat ve gümrük düzenlemelerini beraberinde getirdi. İngiltere’ye e-ihracatta ürünlerin standartlarında bazı değişiklikler öngörülen Brexit süreci, e-ihracatta oyunun kurallarını değiştirebilir. Özellikle gümrük ve lojistik uygulamalarında yeni düzenlemeler bekleniyor. Bu sebeple e-ihracat firmalarının bu süreci iyi takip etmesi gerekiyor.

Brexit sonrası değişen bazı ticari kurallar şunlardır;

- İngiltere’ye ürün ihraç ederken gümrük beyannamesi ile birlikte güvenlik ve emniyet verileri de gerekiyor.

- Birleşik Krallık’taki online pazaryerleri, satıcılar adına KDV tahsil edecek.

- Online pazaryeri dışında denizaşırı ülkelerden gönderilen mallar Birleşik Krallık KDV’sine tabi tutulacak.

- Yeni kurallar, Birleşik Krallık’taki bir online pazaryeri ile denizaşırı satıcı tarafından İngiltere’deki tüketicilere satılan bütün ürünler için geçerli.

- 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle Büyük Britanya (Great Britain – GB) Düşük Değerli Konsinye Muafiyeti (<15 £) uygulaması kaldırıldı. Doküman harici tüm gönderilerde ise yüzde 20 KDV (VAT) uygulanıyor.

- 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle GB’nin AB’den ayrılması ile birlikte Türkiye’den İngiltere’ye giden gönderiler için A.TR Dolaşım Belgesi geçerliliği kaldırıldı.

- GB-TR arasında 29 Aralık 2020 tarihinde karşılıklı Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalandı. 1 Ocak 2021 tarihinde geçerli olan STA ile gümrük vergi muafiyeti uygulanmaya başlandı. KDV uygulanmaya ise devam ediyor.

- 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle EU-GB-EU gönderileri için Gümrük Beyannamesi hazırlanması gerekiyor. GB–EU arasında imzalanan ve 1 Ocak 2021 tarihinde geçerli olan STA ile GB-EU arası sıfır gümrük vergisi ve sıfır kota uygulanacak. Bu değişiklik, AB’den GB’ye ve GB’den AB’ye yapılan gönderileri etkiliyor.


1 Ocak 2021 tarihi itibariyle başlayan bu uygulamalara ek olarak Temmuz 2021 itibarıyla “EU Düşük Değerli Konsinye Muafiyeti” kaldırılacak. Yani EU varışlı gönderilerde uygulanan 22 avroluk LV muafiyeti, Temmuz 2021 itibariyle kaldırılıyor. Bu tarih itibariyle EU’ye giden tüm gönderiler için resmi gümrük işlemleri uygulanacak ve dolayısıyla ithalat KDV’si oluşacak. Bu değişiklik, dünyanın her yerinden Avrupa Birliği'ne yapılan gönderileri etkileyecek!

PTS İle Brexit Sonrası İngiltere’ye E-İhracat Yapın!
Brexit ile birlikte İngiltere’ye ihracatta uygulanan yeni KDV prosedürleri, online perakendeciler için sorun kaynağı oluyor. Özellikle lojistik ve gümrük sorunları, e-ihracat firmalarını düşündürüyor. Peki, bu yeni prosedürlere karşı ne yapılmalı?

Gönderi sevkiyatlarınızda oluşabilecek gecikmeleri önlemek için işbirliği yapılması gereken iki ana alan bulunuyor: Birincisi; PTS Konşimentosu üzerinde doğru mal tanımı yazmak gerekiyor. Böylece gümrüklere sunulan verilere göre malların tanımlanır ve gönderiniz durdurulmadan güvenlik ve emniyet taraması yapılır. İkincisi; PTS’e ticari fatura verilerini elektronik ortamda online olarak sağlamak olacaktır. Böylece, gönderilerinizin gecikmeden gümrükten geçmesi kolaylaşacak ve teslimat hızlanacaktır.

PTS Worldwide Express, Brexit sonrası prosedürlere göre İngiltere’ye e-ihracat süreçlerini üstleniyor. Brexit ve e-ihracat ile ilgili sorularınız için e-ihracat çözüm ortağınız PTS’in e-ihracat uzmanları ile iletişime geçin!

 

DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram