PTS Header

Amazon FBA ve FBM Nedir? Avantajları Nelerdir?

Amazon FBA ve FBM, Amazon’daki ürün satıcılarının teslimat seçenekleri olarak bilinir. FBA, Fullfilment By Amazon sözcüklerinin kısaltılmış hali olarak tanımlanabilir. Üçüncü taraf satıcıları FBA yöntemini kullandıklarında ürün depolama, ürünü müşteriye sunma gibi adımları kendileri gerçekleştirmez. Amazon çalışanları tarafından bu işlemler hızlı ve kolaylıkla gerçekleştirilir. FBM ise sipariş tesliminin üçüncü taraf satıcıları tarafından gerçekleştirilmesini kapsayan bir yöntemdir. Peki Amazon FBM ve FBA avantajları nelerdir?

Amazon FBA ve FBM Nedir? Avantajları Nelerdir?

Amazon FBA Modeli Nedir?

Amazon tarafından üçüncü taraf satıcılara sunulan Amazon FBA modeli, birçok satıcının kullandığı bir yöntemdir. Çünkü bu yöntem ile satıcılar, ürünlerin depolanmasından ürünlerin teslim edilmesine kadar hiçbir işlemi kendileri gerçekleştirmez. Bu işlemler, Amazon çalışanları tarafından yapılır. FBA yöntemi, Fullfilment By Amazon olarak da bilinir. Satıcılar, FBA modeli ile hangi hizmetlerden yararlanabilir?


• Ürünlerin depoda saklanması,
• Sipariş geldiğinde ürünlerin müşteriye kargolanması,
• İadeyi kabul etme,
• Müşteri ilişkilerini yönetme gibi adımlar, Amazon çalışanları tarafından satıcılar için yerine getirilir.


Belirlenen işlemlerin Amazon çalışanlarınca yerine getirilmesi, satıcıların zamandan tasarruf etmesini sağlar. Bu nedenle pek çok satıcının bu hizmet modelinden yararlandığı bilinmektedir. Peki Amazon FBA modeli için şirket gerekli midir?


Amazon FBA için Şirket Gerekli mi?

Amazon, bireysel satışı da mümkün kılmaktadır. Fakat Amazon FBA için şirket gerekli mi sorusu kapsamında Amazon Türkiye için şirkete ihtiyaç duyulduğunu söyleyebiliriz. Amazon’da satıcı kaydı açmak istediğinizde, sizden şirketinize dair çeşitli bilgiler istenecektir.


Amazon, farklı ülkelerde de pazaryerine sahiptir. Bu bağlamda, Amazon’un pazaryeri bulunan ülkelere göre araştırma yapmanız oldukça önemlidir. Amazon Amerika’da bireysel satışlarda da bulunabilirsiniz. Yani Amazon Amerika ile FBA modelinden bireysel olarak yararlanabilirsiniz.


Amazon FBA Modeli Avantajları Nelerdir?

Amazon FBA modelinin birçok avantajı bulunmaktadır. Amazon FBA modeli avantajları genel olarak şu şekilde karşımıza çıkar:


• Ürünlerinizi Amazon’a gönderdiğinizde, Amazon depolarında ürünlerin güvenle muhafaza edilir. Depolama masrafından kurtulur ve bu konuda ayrıca bir vakit harcamak zorunda kalmazsınız.
• Müşterileriniz ürün siparişinde bulunduğunda, Amazon sizin yerinize siparişleri hızlıca alır.
• Alınan siparişler Amazon tarafından paketlenir, gönderilir ve tüm süreç sizin yerinize titizlikle takip edilir.
• İade ve geri ödeme süreci de Amazon çalışanlarınca takip edilir.


Amazon’un yenilikçi sistemi FBA, birçok satıcının ilgisini çekmektedir. Bu nedenle son zamanlarda bu sisteme rağbetin fazla olduğunu söyleyebiliriz.


Amazon FBM Nedir?

Amazon tarafından sunulan sistemlerden bir diğeri de Amazon FBM olarak bilinmektedir. FBM, Fullfillment By Merchant açılımıyla bilinen bir sistemdir. Bu sistemde satıcılar, ürünlerin satışını kendileri yapar. Sipariş gelmesi durumunda satıcılar, siparişlerini kendileri alır. Paketleme işlemlerini de satıcı yapar ve ürün, yine satıcı tarafından kargolanır. Bu sistemde siparişin alınmasından teslim edilmesine kadar sürecin tamamını satıcı kendisi yönetir.


Amazon FBM Nasıl Yapılır?

Amazon FBM nasıl yapılır merak ediyorsanız, genel olarak şu adımların ön plana çıktığını söyleyebiliriz:


• Müşteri siparişi verdikten sonra sipariş satıcının sayfasından görünür.
• Sipariş verilen ürün depodan çıkarılır ve gönderime hazırlanır.
• Sipariş, müşterinin adresine gönderilir.
• Satıcı, gönderi takip numarasını satıcı paneli aracılığıyla bildirir. Böylelikle müşteri, ürünün ne zaman geleceğine dair bilgi sahibi olur.
• Müşteri, ürünü iade etmek istiyorsa iade talebi oluşturulur. Amazon, iade bedelini müşteriye ödeyerek bu miktarı, satıcıya yönlendireceği ödemeden düşer.


Belirtilen aşamaların her biri, FBM yönteminde ön plana çıkan adımlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Sürecin tamamını satıcının yönetmesi gerektiği için bu yöntemin FBA yöntemine göre daha zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz.


Amazon FBM Avantajları Nelerdir?

Amazon FBM yönteminin bünyesinde birçok avantaj bulunduğunu söylemek olanaklıdır. Öncelikle bu yöntemde ürünler, satıcının kendi deposunda yer alır. Bu nedenle ürünle ilgili bir sorun çıkması durumunda satıcı, depoya rahatlıkla erişim sağlar. Hızlı bir şekilde ürünle ilgili değişikleri yaparak sorunu kısa sürede çözümler. Ürünlerin satıcının kendi stoğu üzerinden satılmasının temel avantajı, müşterilerin yaşadıkları sorunların pratik bir şekilde çözümlenmesidir.


FBA yönteminin tercih edilmesi durumda satıcı, hizmet bedeli ve aylık depolama bedeli gibi ücretler ödemez. Yalnızca Türkiye’den gönderim yapılan ülke için mikro ihracat bedeli ödenir. FBM yöntemiyle az ürünlerde düşük maliyetin olması, özellikle daha dar bir portföyde satış yapacak satıcılar için yöntemin avantajlı olmasını sağlar.


Fakat çok fazla ürün Türkiye’den uzak bir ülkeye gönderilecekse bu durumda FBA yönteminin daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Amazon FBM avantajları kapsamında bir diğer husus, satıcıların ürünlerini Türkiye’deki depolarında tutmaları nedeniyle hedef ülkelerde ek vergiye tabi olmamalarıdır. Fakat FBA yönteminde, ürün Türkiye dışındaki depolarda saklandıkları için ilgili ülkelerin ek vergileri de satıcı için önemli olacaktır.


Hem FBA hem de FBM yöntemi, farklı avantajları bünyesinde barındırmaktadır. Bu nedenle genellikle her iki yöntemin de ön plana çıktığını gözlemlemekteyiz. Sizler de satış noktasında size daha avantajlı gelen yöntemleri kullanarak satış sürecinizde profesyonel bir tutum sergileyebilirsiniz.

DİĞER YAZILARI
Whatsapp
Telegram