Sıkça Sorulan Sorular: Gümrük
A.TR Dolaşım Belgesi nedir?
Avrupa Topluluğu ve Türkiye arasındaki Serbest Ticaret anlaşmasına istinaden Avrupa Topluluğu’na dahil ülkeler ile aramızdaki ticarette eşyaların serbest dolaşıma girebilmesi için düzenlenen belgedir. Pek çok Avrupa Topluluğu ülkesi için gümrük vergileri 150 Euro üzeri değerlerde oluşur ve A.TR belgesi düzenlenmiş gönderiler bu vergiden muaf tutulur.
Hangi ülkelere yapılan ihracatta A.TR Dolaşım Belgesi düzenlenebilir?
AB Gümrük Bölgesi Federal Almanya Cumhuriyeti, Fransa Cumhuriyeti, İtalya Cumhuriyeti, Belçika Krallığı, Lüksemburg Büyük Dükalığı, Hollanda Krallığı Danimarka Krallığı, İrlanda Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Yunanistan Cumhuriyeti, Portekiz Cumhuriyeti, İspanya Krallığı, Avusturya Cumhuriyeti, Finlandiya Cumhuriyeti, İsveç Krallığı, Kıbrıs, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Slovenya, Litvanya, Letonya, Estonya ve Malta’ dan oluşmaktadır. Bu ülkelerle aramızdaki ticarette tercihli tarife uygulanmasını teminen A.TR Dolaşım belgesi düzenlenmektedir. A.TR Dolaşım Belgesi, Türkiye’den Topluluğa veya Topluluktan Türkiye’ye doğrudan nakledilen eşya için düzenlenir.
A.TR belgesi düzenlemek için ne yapmalıyım?

PTS satış temsilciniz ile iletişime geçiniz. Satış temsilciniz size ATR hizmeti almanız konusunda yardımcı olacaktır. Satış temsilcilerimize mail yoluyla [email protected] üzerinden ve 444 0 787 numaramızdan ulaşabilirsiniz.

A.TR Dolaşım Belgesi eşyanın KDV’den de muaf olmasını sağlar mı?
Evet, A.TR Dolaşım Belgesi eşyanın gümrük vergisinden muaf tutulmasını sağlamakta olup, eşyaya ait KDV tahsil edilmektedir.
A.TR Dolaşım Belgesi almak için nereye başvurulur?
A.TR Dolaşım Belgesi almak için TOBB’a bağlı ticaret odalarına başvurulmaktadır.
Basitleştirilmiş işlem kapsamında A.TR belgesi ne demektir?
Basitleştirilmiş Usul kavramı, gümrük idareleri tarafından dış ticaret işlemlerinin daha hızlı ve etkin bir biçimde gerçekleştirilmesini temin etmek amacıyla uygulamaya konulan gümrük usul ve formalitelerinin azaltılması veya kolaylaştırılmasına yönelik uygulamalar bütünü olarak tanımlanır. 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 10 ve 71 inci maddeleri, gümrük usul ve formalitelerinin yürürlükteki hükümlere uygun olarak yürütülmesi kaydıyla söz konusu usul ve formalitelerin mümkün olduğunca basitleştirilmesine imkan tanımaktadır.
Rakiplerim gümrük vergilerini müşteriye yansıtmıyor. Ben gümrük vergisinden nasıl muaf olurum ve onlarla nasıl rekabet edebilirim?

Vergi ödememek ya da faturalarda yanlış beyan vermek önerdiğimiz bir şey değil. Firmanızı ve işinizi riske atmanızı önermemekteyiz. Gümrük vergilerini bilmek ve müşterilerinizi önceden süreçle ilgili bilgilendirmek güvenli ve doğru bir yol olacaktır.

Gümrük vergisi vermemek için paketleri “hediye” olarak gösterebilir miyim?

Hayır; gümrük vergisi ürünün yollanma amacına değil nereden geldiğine, kategorisine ve fiyatına göre hesaplanıyor. Ürün bedeli yazmadığında da eksik evrak olmasından dolayı paket gümrükte bekletilebilir ve sorun yaşayabilirsiniz.

Alıcı gümrük vergisini ne zaman öder?

Paketin taşımacılığını yapan firma ya da firmanın bağımsız gümrük müşaviri gümrük vergisinin ödenmesi için alıcı ile irtibata geçer. Genellikle ödeme teslimat yapılmadan önce alınır. Ödeme yapılana kadar paket gümrükte bekletilir.

Gümrük vergisini satıcının mı ödemesi daha iyi yoksa satıştan sonra alıcının ödemesi mi?

Müşteri memnuniyeti açısından satıcının ödeyip alıcının direkt olarak ürünü teslim alması daha iyi olacaktır. Paketi bekleyen müşterinin bir den bire gümrük tarafından aranıp kendisinden para talep edilmesi kötü bir sürpriz olabilir ve müşteri vergiyi ödemeyi reddedebilir, para iadesi talep edebilir. Bunun sonunca ise siz ekstra navlun ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kurye işlem ücreti nedir? Gümrük vergisi ödenmemiş olarak paket yolladığımızda bu ücret alınır mı?

PTS Worldwide Express paketin gümrükten çekilmesi için sizin yerinize ödeme yaparsa bu ödemeye ek olarak kurye işlem ücreti talep edebilir. Bu ücretler sabittir ve gümrük müşaviri masraflarından çok daha ucuzdur. Gümrük vergisi ödenmeden yapılan teslimatlar da kurye işlem ücreti alınmaz. Fakat eğer vergiler önceden ödenmemişse ve paket bir gümrük müşaviri tarafından gümrükten çekilirse müşavir sizden istediği ücreti talep edebilir. Bu sebeple de vergi, harç ve ücretleri hesaplamak imkansızdır, dolayısıyla süreç riskli hale gelir.

Paket teslim edilmez ve geri gelirse neler olur?

Paket alıcının almayı reddetmesi, adreste bulunmaması ya da kendisine hiçbir şekilde ulaşılamaması sebebiyle geri gelirse; göndericiye iade edilmek üzere yola çıkan paketler için navlun ücreti çıkabilir. Taşıyıcı firmanın PTS Worldwide Express ile yaptığı anlaşmalar dahilinde bu navlun ücretleri farklılık gösterebilir. Paketin geri gelmesi tercih edilmediğinde imha süreci başlatılabilir. İmha süreci de taşıyıcı firma ve ülkeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu gibi durumlar her paket için ayrı değerlendirilmeli ve süreç ona göre yürütülmelidir.

Ürün bedelini vergi sınırından düşük gösterirsem ne olur?

Gümrük görevlisi web sitenizden, satış yaptığınız platformdan ya da benzer ürününüzün fiyatlarını araştırarak bilgileri kontrol edebilir. Fiyatı düşük göstermek vergi kaçırma sebebiyle kanuna aykırı ve suç teşkil eder. Tespit edilmesi durumunda gönderinizin oluşan vergi ödemeleri ödenene kadar gümrükte bekletilir. Bazı ülke gümrüklerinde para cezaları uygulanabilmektedir. Bu durumda PTS göndericiden bu ücreti tahsil eder.

Whatsapp
Telegram